Skip to content


Lietuvos teisėsauga: ar tikrai niekas nepasikeitė?

Skaičiau straipsnį lrytas.lt apie tai, kodėl šiuolaikiniai tyrėjai ir tyrėjos „atsipalaiduoja“, o, kitaip tariant, kodėl prisigeria ir ką nors užmuša pakeliui iš darbo namo. Pasak autoriaus, taip yra todėl, kad LTSR baudžiamojo proceso kodeksas, galiojęs iki pat 2003 m. buvo geras, o 2003 m. pagaliau įsigaliojęs naujasis Lietuvos Respublikos baudžiamojo proceso kodeksas yra blogas. Taip pat dėl to, kad iki 2003 m. tardytojai visi buvo su aukštuoju universitetiniu teisiniu išsilavinimu, o dabar tyrėjų dauguma be teisinio išsilavinimo. Ir, kas baisiausia, tyrėjai nusikaltimus daro ir darbe geria tik pastarąjį dešimtmetį, nes apie tai vis rašo laikraščiai, o, matyt, taip reikia suprasti, iki 2003 m. tyrėjai ir prokurorai visiškai negėrė ir tai yra visai naujas reiškinys Lietuvos teisinėje padangėje.

Išaiškinama vis daugiau korupcijos atvejų. Duomenys iš 2013 m. prokuratūros veiklos ataskaitos

Išaiškinama vis daugiau korupcijos atvejų.
Duomenys iš 2013 m. prokuratūros veiklos ataskaitos

Aš, aišku, matyt, neturiu moralinės teisės ginčytis, bet girdėjau, kad Sovietų Sąjungoje nebuvo ne tik nusikaltimų, bet dar ir sekso.

Pataisykite mane, jeigu klystu, bet man atrodo, kad Lietuvos tyrėjai, prokurorai ir teisėjai dar niekada darbe negėrė taip mažai, kaip dabar. Tai jau kuris laikas bent jau viešojoje erdvėje nelaikoma normaliu dalyku, o visuomenės spaudimas šiuo klausimus atsispindi tarnybinėse nuobaudose ir atleidimų už gėrimą darbe skaičiuje. Tai, kad kažkam kažkur dar nepavyko suprasti, kad bent jau policijoje buvimas tarnyboje neblaiviam reiškia atleidimą iš tarnybos, yra būtent naftalinu dvelkiančio sovietmečio palikimas, o ne nauja tradicija. Prokuratūroje pokyčiai matosi akivaizdžiai.

Dabar dėl nusikaltimų. Imkime korupciją. Ar tikrai pritartumėte man, jei pasakyčiau, kad anksčiau niekas neimdavo kyšių, nes statistika rodo, kad tokių bylų buvo mažai? Jei vertintumėte tik skaičiukus be jokio konteksto iš realybės, tada gal ir taip. Vis dėlto, turbūt akivaizdu, kad korupcija yra latentinis reiškinys ir kuo dažniau jis atskleidžiamas, tuo geriau – tuo jos ateityje mažėja.

Dėl išsilavinimo. Aš jau net nekalbu apie tyrėjus, bet net prokuratūroje tik 2008 m. (!!!) atsirado reikalavimas turėti pilną teisinį išsilavinimą, t. y. bakalaurą ir magistrą. Kas nesugebėjo per nustatytą laiką jo įgyti, seniausiai yra atleisti ir jau prapylę bylas dėl neva nepagrįsto atleidimo visų instancijų teismuose.

Lietuvos teisėsaugai erdvė tobulėti yra dar toli gražu neribota. Ieškokime problemų priežasčių ir jų sprendimų, bet, atleiskite už mano beribį įžūlumą, tik nesuvedinėkite visko į naujojo BPK priėmimą.

Posted in Apie teisę, Viskas.

Tagged with , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .


0 Responses

Stay in touch with the conversation, subscribe to the RSS feed for comments on this post.Some HTML is OK

or, reply to this post via trackback.Popo.lt tinklaraščiai. Hosting powered by   serverių hostingas - Hostex
Eiti prie įrankių juostos